Home Page

Governor Details

Bishops Waltham Infant School - Governors' Details

 

Name Category Appointed by Term of Office (number of years and end date) Committee Membership Responsibilities Voting Rights (if associate member)
Emma McKenzie Co-opted GB

4 yrs expires

12/02/2019

Improvement

Chair of FGB

Public Relations / Newsletter /  TLG

Child Protection

HT PM Panel

n/a
Sandy Kara Co-opted GB

4 yrs expires

12/02/2019

Improvement

(Chair)

HT PM Panel

Pay Committee

n/a
Simon Moon LEA LEA

4 yrs expires

29/12/2018

Resources (Chair)

Vice Chair of FGB

HT PM Panel

n/a
Ginene Riches Headteacher         n/a
Louise Salter Staff Staff

4 yrs expires

31/08/2018

Improvement

SEN & Able Child n/a
Louisa Milburn Co-opted GB

4 yrs expires

18/12/2018

Improvement

Safer Recruitment n/a
Michael Falconer Parent Parents

4 yrs expires

14/03/2020

Improvement

  n/a
Malcolm Wearn Co-opted GB

4 yrs expires

21/11/2020

 

  n/a
George Wakely Co-opted GB

4 yrs expires

12/02/2019

Resources   n/a
Simon Brownlie Co-opted GB

4 yrs expires

21/05/2021

    n/a
Adam Collier Co-opted GB

4 yrs expires

21/05/2021

    n/a

Top