Menu
School Logo

Bishops Waltham Infant School

A world to discover, learning together

  • Log in
  • Search C
  • Translate D

Governor Attendance

Governor Attendance Record for the Academic Year 2018-2019

Name

Category Body Appointing Term of Office Attendance Record for 2018/19

Responsibilities/Committees

Emma McKenzie Co-opted Governing Body 4 Years - end date 12/02/2023 100%

Chair of Governors

Simon Brownlie Co-opted Governing Body 4 Years - end date 21/05/2021 100%  
Simon Moon LEA Local Authority 4 Years - end date 29/12/2022 67% Vice Chair of FGB, Chair of Resources Committee, Health & Safety Governor
Michael Falconer Parent

Governing Body/

Parent Election

4 Years - end date 14/03/2020 67%  
Ginene Riches Headteacher     80%  
Lewis Cleminson Co-opted Governing Body 4 Years - end date 18/03/2022 80%  
Adam Collier Co-opted Governing Body 4 Years - end date 21/05/2021 80%  
Adrian Pashley Parent

Governing Body/

Parent Election

4 Years - end date 02/11/2021 100%  
Louisa Milburn Co-opted Governing Body 4 Years - end date 22/05/2021 60% Chair of Curriculum Committee, Safeguarding Governor
Louise Salter Staff Staff 4 Years - end date 31/08/2023 100%  
George Wakely Co-opted Governing Body 4 Years - end date 12/02/2023 80%  
Malcolm Wearn Co-opted Governing Body Resigned 40%  

 

School Illustration
Top